İnşaatcılar zam yaparsa kaybeder

23:33 / Gönderen Melih /


İnşaatcılar zam yaparsa kaybeder
Banka konut kredisi maliyetlerinin düşmesiyle konut satışlarının artması bekleniyor
Hareketlenmeyi başlamadan kesintiye uğratacak zammı düşünen inşaat şirketlerine sektörün içinden bir uyarı geldi. Zaman gazetesinin haberine göre, kredi faizlerinin çok düştüğünü ve bunun konut satışlarını tetikleyeceğini söyleyen Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, "Eğer bu aşamada zam yaparlarsa inşaatçılar kendileri kaybeder." dedi. Şirketlerin fiyatı artırmaları halinde müşteriyi kaçıracağını belirten Çelik, "Konut müşterisi normal müşteriye, gıda müşterisine benzemiyor. Zaten çok seçici davranıyor. Şirketler müşteriyi kaçıracak şekilde zam yaparlarsa inşaat sektörü kendisi kaybeder." diye konuştu. Çelik, konutta satış fiyatlarını tek başına satıcının belirlemediğini, alıcıyla satıcının buluştuğu ortak noktanın gerçekçi fiyat olarak ortaya çıktığını kaydetti.

İnşaat sektöründe bir projeyi hayata geçirmenin 5-7 sene sürdüğünü belirten Ahmet Çelik, "Bir inşaata başlayıp bitirene kadar hep bir ekonomik kriz görüyoruz. Kriz var diye inşaatçı mola veremez, işlerimiz devam ediyor." diye konuştu. 35 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Sinpaş Yapı'nın konutlarını 2 yıl önce Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bünyesinde toplayıp Borsa'ya açarken, şimdi de ticari projelerini birleştirme kararı aldı. Ahmet Çelik, grup bünyesinde yer alan ve toplam değeri 280 milyon doları bulan 18 ayrı ticari merkezi Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devrederek, tek çatı altında toplayacaklarını kaydetti. Ahmet Çelik'in açıklamasına göre şirketin İstanbul Topkapı'da inşası devam eden ve 20 milyon dolara mal olacak 24 bin metrekarelik ofis alanı ve ticari merkezlerinin yapımı 2010 yılı Mayıs ayında bitecek. 2009 yılı Kasım ayında ise Sinpaş Yapı, İstanbul Samandıra'ya bağlı Sancaktepe'de 230 konutluk Kelebekler Vadisi projesini açıklayacak. 30 bin metrekare inşaat alanına sahip Kelebekler Vadisi, 30 milyon dolara mal olacak. Şirket, İstanbul'daki ikinci lojistik merkezini İkitelli'de 22 bin metrekare alanda kuracak ve maliyeti 80 milyon dolar olacak. İstanbul Kâğıthane'de ise 22 bin metrekare alanda 18 milyon dolarlık ofis projesi için idari izin sürecinin tamamlanması bekleniyor. Çelik; Sancaktepe, İkitelli ve Kâğıthane projelerinin, başladıktan sonra 2 yıl içinde bitirilip sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

METROBÜS GELDİ, SAMSUNG EYÜP'E TAŞINIYOR

Sinpaş Yapı'nın Belarus'ta konut projesi için bu ülkedeki izin süreçlerinin devam ettiğini belirten Çelik, ilk etapta 230 bin metrekare alanda 2 bin konut inşa edeceklerini kaydetti. Krize rağmen ticari yatırıma uygun arsa fiyatlarında çok fazla düşme olmadığını kaydeden Ahmet Çelik, büyük şehirlerde araziye olan talebin hiç bitmediğini ve fiyatların aynı düzeyde kaldığını ifade etti. Şirketin İstanbul Kurtköy ve Ankara'da iki yerde büyük arazileri olduğunu belirten Çelik, yatırım fırsatı doğduğunda buralarda inşaat yapacağını açıkladı.

Sinpaş Yapı bünyesinde yer alan Eyüp Flatofis'in yüzde 75'lik bölümü kiralandı. İstanbul'da Söğütlüçeşme ile Avcılar arasında metrobüs hattının faaliyete geçmesinden sonra ofisleri kiralayabildiklerini belirten Flatofis Müdürü Mehmet Özdemir, Samsung'un genel müdürlüğünü Zincirlikuyu'dan kendi ofislerine taşıyacağını açıkladı. Samsung, E-5 Karayolu üzerindeki servis çalışanlarının metrobüsü kullanmasını sağlayarak, personel servis aracından yılda 180 bin dolar tasarruf edecek. Bu da şirkete 3 aylık kira bedeli kadar tasarruf sağlıyor. Flatofis'te 2 bin 400 metrekare alan kiralayan Samsung, 120 olan çalışan sayısını da 3 yıl içinde 250'ye çıkarmayı planlıyor. Zincirlikuyu ve Levent'teki gökdelenlerde yer alan ofislerin metrekare bazında kira bedellerinin 17 ile 35 dolar arasında değiştiğini belirten Özdemir, Flatofis'te bu rakamın 18-23 lira olduğunu söyledi. Flatofis'e metrobüsten sonra merkez ofisini taşıma kararı alan güvenlik şirketi Pronet'in genel merkezdeki çalışan sayısı 700 kişi. Vodafone ve HP'ye çağrı merkezi hizmeti veren, Microsoft'a da verecek olan Metis de taşınmak üzere Flatofis'ten yer kiraladı. İstanbul'daki Şafak Hastaneleri'ni satın alan Yunanlı Maya Grup da genel merkez olarak Flatofis'i kullanacak. Mehmet Özdemir, "Özellikle metrobüsten önce Maslak'tan buraya firma çekebilmek için zorlanıyorduk, ama metrobüsten sonra rahat müşteri bulmaya başladık." dedi. Flatofis'in çatı katındaki Latife Restoran'ı ise basketbolcu İbrahim Kutluay işletiyor.

Etiketler: