Çatılar Çiçek Açıyor

09:31 / Gönderen Melih /

Büyükşehirlerde azalan yeşil alanları binaların çatılarında yeniden geri kazanıyoruz. Bahar aylarına girmemizle yoğunlaşan yeşil çatı uygulamalarına yılda 1 milyon TL harcanıyor. Bu tip uyulamalarda çatı kaplaması yerine çiçekler ve bitkiler kullanılıyor. Terasın üzerine toprak koyularak susuzluğa dayanıklı bitkiler ekiliyor ve bunlar zaman geçtikçe yeşeriyorlar. böyle bir uygulamanın maliyeti metrekare başına 10 Euro ile 30 Euro arasında değişiyor.

İnşaatlarla kaybedilen yeşil alanların çatılarda yeniden kazanılmasını sağlaya yeşil çatılara yılda 1 milyon TL harcıyoruz. Yeşil çatılara baharın gelmesi ile ilgi arttı. Türkiye’de de giderek yagınlaşan bu uygulamalarda çatı örtüsü yerine bitkiler kullanılıyor. Yeşil öatı uygulaması teraslar dışında eğimli çatılarada uygulanabiliyor. Konut projeleri dışında farklılık arayan alışveriş merkezleri ve villalar da yeşil çatı uygulamasını tercih edebiliyor.


Türkiye’de 100′e yakın yeşil çatı uygulaması olduğu ve bu sayının her geöen gün arttığı belirtiliyor. Çatılara toprak karışımı koyularak susuzluğa dayanıklı bitkiler ekiliyor. Bunlar da zamanla büyüyerek yeşilleniyor. Yeşil alanlar için yer kalmayan şehirlerde çatılar imdada yetişiyor. Böylece şehrin oksijen oranı da artıyor.Yeşil çatılar Türkiye’de ilk defa iki alışveriş merkezinde uygulandı. Daha sonra İzmir Soyak Mavişehir ve Alanya, Heybeliada ve Büyükada’daki konutlar ve sanayi yapılarında tercih edildi. Metrekare fiyatı 10 Euro ile 30 Euro arasında değişen yeşil çatı uygulamasının Türkiye’de giderek yaygınlaşacağı öngörülüyor.


Yeşil çatı uygulaması Türkiye’de 2004 yılından beri yapılıyor. Tamamen yeni ve alışılagelmişin dışında bir çatı konsepti olmasına karşı Türkiye’de kısa sürede büyük yapıların çatılarında kendine yer bulabilmiştir. Yeşil çatı aslında içinde yalıtımın da olduğu bir çok katmandan oluşuyor. Çatı yada terasın üzerine sadece toprak ve bitkiler koyulmuyor. En çok Almanya’da örneklerini gördüğümüz yeşil çatılar eğimli öatılardan düz teraslara kadar birçok alanda kendine yer bulabiliyor.

Tabi çatıları yeşillendirirken dikkat edilmesi gereke hususlar da var. Her yapıya uygulanabilir olmasına karşın uygulanacak binanın taşıyıcı sisteminin yeşil çatıya uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle depremde zarar görmiş binalarda tehlike yaratabilir. Su yalıtıının yapılması önemli ve bunun bitki köklerine dayanıklı olacak şekilde yapılması gerekiyor.

Gerekli önlemler alındığında bu uygulama ile harika görünümlü ve daha sağlıklı şehirler elde edebiliriz.


Etiketler: